اسانس گیاهی بر مگس های سفید، دستاورد برتر دوره اول راه شایستگان

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

<a href='http://tebyan.niloblog.com/p/364/'>اسانس</a> گياهی بر مگس های سفید، دستاورد برتر دوره اول راه شايستگان

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید.
در این دوره از جشنواره تعداد 105 گروه به عنوان گروه های برتر در بخش های سمینارهای علمی، مسابقات و غرفه های نمایشگاهی به عنوان گروه های برتر برگزیده و معرفی شدند.
بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.
 
مقطع: دوره اول متوسطه
موضوع: بررسی تاثیر دو اسانس گیاهی بر روی تخم لارو و حشره بالغ سفید بالک
نام مدرسه: راه شایستگان
نام استاد: خانم انسیه علمافر
دانش آموزان: فاطمه بهاروند، مهدیس هنرور

چکیده:

ما به دنبال راهی هستیم تا بتوانیم یک سم بیولوژیک با استفاده از اسانس های گیاهی شناسایی کنیم.

فرضیه

اسانس گیاهان ریحان و اکالیپتوس باعث کاهش جمعیت مگس سفید در شرایط آزمایشگاهی می شوند و بیشترین تأثیر را بر دوره پورگی دارند.

اسانس گياهی بر مگس های سفید، دستاورد برتر دوره اول راه شايستگان

مگس سفید

مگس های سفید، آفاتی با انتشار جهانی هستند که در اکثر گلخانه ها روی بسیاری از گیاهان زراعی و زینتی دیده می شوند. این حشرات به شدت میزان تولید را کاهش می دهند. مگس های سفید حشراتی گیاهخوار و با قطعات دهانی مکنده هستند. بدن آن ها پوشیده شده از گرد مومی سفید رنگ است. مراحل مختلف زندگی آن ها شامل تخم، پوره های سنین اول تا چهارم و حشره کامل می باشد و در سال 4-15 نسل دارند. این حشرات از دامنه میزبانی خیلی وسیع در جهان برخوردارند و با استخراج مقادیر زیادی از شیره آوند آبکش گیاه میزبان، به آن ها خسارت وارد می نمایند. تاکنون 1200 گونه مگس سفید در سراسر جهان معرفی شده اند.

اسانس گياهی بر مگس های سفید، دستاورد برتر دوره اول راه شايستگان

خطرات و مضرات سفیدبالک گلخانه

به اعتقاد کارشناسان و مسئولان این حشرات برای انسان ها خطری ندارند و حساسیت زا نیستند، مگر اینکه وارد چشم یا دهان انسان شوند. در آن صورت اگر از طریق دهان وارد بدن انسان شوند باعث ایجاد حساسیت می گردند. مگس های سفید آفت محصولات زراعی و گیاهان تزئینی هستند و به خوراک انسان آسیب می زند. در اثر تغذیه، عسلک فراوانی تولید نموده که روی این عسلک ها قارچ های دوده ای به راحتی رشد کرده و سطح فتوسنتز را کاهش داده و به طور کلی سبب ایجاد مشکل در تولید و عملکرد آن ها می شود.

اسانس گياهی بر مگس های سفید، دستاورد برتر دوره اول راه شايستگان

راه های مبارزه با سفیدبالک ها

راه های متعددی برای کنترل یا مبارزه با سفید بالک ها یا همان مگس ها سفید وجود دارد. این راه ها عبارتند از:

اسانس گياهی بر مگس های سفید، دستاورد برتر دوره اول راه شايستگان

برای از بین بردن هر آفتی لازم است که از سم مرتبط با آن استفاده شود و مگس سفید (Whitefly) نیز از این قاعده مستثنی نیست. حتماً در نظر داشته باشید که آفت کش انتخابی شما نباید باعث از بین رفتن شکارگرهای طبیعی این موجود گردد و گفته شده که برای اثر گذاری بهتر روش های بیولوژیکی، بهتر است که پس از استفاده از سموم شیمیایی، برگ درختان را با آب بشویید.
متأسفانه پس از استفاده از یک نوع آفت کش خاص برای مبارزه با مگس سفید، حشره نسبت به آن مقاومت پیدا می کند و به همین دلیل بهتر است که به صورت گردشی از سموم مختلفی برای این منظور استفاده شود.

برای مشاهده مجموعه فایل های ضمیمه اینجا کلیک کنید.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه و تنظیم: نسرین صادقی

از بین بردن مگس های سفید

در این پژوهش دانش آموزان با روش تحقیقات کتابخانه ای به این نتیجه دست یافتند که برای مواجه با این حشرات باید در پارک های سطح شهر گیاهانی همچون رزماری و لاواندا باید کشت شوند...

درمان عفونت به وسیله گیاهان دارویی، دستاورد برتر دوره اول سرای دانش رسالت

دو نوع میکروب به طور طبیعی در زنان همواره وجود دارد. یک دسته از این ها میکروب های دفاعی از دستگاه تناسلی در برابر عفونت های بیماری زا مراقبت می کند و دسته دیگر میکروب هایی که در حالت عادی در بدن زندگی می کنند و در صورتی که میکروب های دفاعی کار خود...

بررسی تأثیر آفت کش های شیمیایی

آفت کش ها موادی به صورت مایع، جامد و یا گاز هستند که به منظور نابودی آفت ها به کار می روند. بعضی از این آفت ها که مورد علاقه انسان ها نیستند، حشرات، علف های هرز و میکروب هایی هستند که گیاهان را از بین می برند...

...
نویسنده : فرومی بازدید : 22 تاريخ : چهارشنبه 3 شهريور 1395 ساعت: 3:52

close
تبلیغات در اینترنت