دستکش تشخیص فلزات

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

<a href='http://tebyan.niloblog.com/p/389/'>دستکش</a> تشخیص فلزات

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: دستکش تشخیص فلزات
نام ارائه دهنده/دهندگان: سنا پسران رزاق - دنیا علیجانی
 زمینه و نوع پروژه: فیزیک
درجه سختی: دشوار
نام مدرسه: روشنگران

چکیده

هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر ساخت دستکشی جهت ردیابی و یا پیدا کردن فلزات مثلا در فرودگاه ها بود.

مقدمه

دستکش نوعی پوشش برای دست است. استفاده از دستکش قدمتی کهن داشته و موارد استفاده متعددی برای آن وجود دارد. دستکش ها از نظر شکل ظاهری و نوع مواد سازنده آن ها انواع گوناگون و متنوعی دارند. استفاده از دستکش قدمتی چند هزار ساله دارد.

مشت زنان مصر باستان در چهار هزار سال پیش از میلاد از نوع خاصی از دستکش بوکس بهره می برده اند. در ایران باستان نیز به دلایل بهداشتی و طبق دستور وندیداد، برای شستشوی جنازه مردگان خود از دستکش استفاده می نموده اند. در اودیسه هومر و تاریخ هرودوت اشاره هایی به کاربرد دستکش شده است.

در قرون اولیه میلادی با افزودن قطعات فلزی به دستکش های چرمی، از دستکش به عنوان نوعی سلاح مرگبار استفاده می شده است. در طول قرن سیزدهم میلادی دستکش به عنوان پوشاک تزئینی برای خانم ها به کار می رفته است. پیش از آن و در قرن یازدهم، پادشاهان و اسقف ها از دستکش به عنوان بخشی از پوشش سلطنتی و یا مذهبی خود استفاده می کرده اند.

دستکش تشخیص فلزات

دستکشی می توان طرح ریزی کرد که بتواند بر اساس جنس اجسام که به آن بر خورد می کند یا با آن در تماس است مخصوصا فلزات حساسیت نشان دهد و بتواند با نمایش علائمی آن را مشخص کند. هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر ساخت دستکشی جهت ردیابی و یا پیدا کردن فلزات مثلا در فرودگاه ها بود.

 وقتی افراد از گیت بازرسی عبور می کنند چنانچه همراه خود وسایل فلزی داشته باشند از دستکش استفاده و کشف می شود.

 دانش آموزان جهت ساخت دستکش ابتدا اقدام به ساخت کویل یک وسیله دایره ای شکل از جنس تخته سه لا برای پیچیدن سیم و ساخت کویل کردند. به اندازه 5 اینچ از سیم را 30 بار به دور کویل بپیچیدند این کار باید مرتب و دقیق انجام شود تا کویل خوب کار کند. در مرحله بعد 5 اینچ دیگر برای اتصال به مدار لازم است. در گام بعدی سیم را بر روی بیرد بود پیچیدند. می توان بعد از چیدن اگر درست کار کند چک کرد. در مرحله بعد دانش آموزان اقدام به کد نویسی کردند سپس این قطعات را به باتری 9 ولت وصل کرده و بعد از اینکه مطمئن شدند قطعات را لحیم کاری کردند. در مرحله بعد قطعات را روی صفحه اصلی نصب کردند. برای ایجاد استحکام و استواری بیشتر قطعات را روی یک تکه چوبی نازک (تخته سه لا) نصب کردند و در گام آخر این قطعه چوبی را روی دستکش نصب کردند.
 
مهارت های کسب شده
1. چگونگی تفکر طراحی
2. چگونی پژوهش و استخراج مطالب
3. آشنایی با استاندارهای طراحی و نحوه ارائه ایده در گام های اولیه و نهایی
4. آشنایی با روش های ایده یابی
5. آشنایی با نگارش مقاله
6. آشنایی با ساخت دستکش

بخش پروژه های دانش آموزی سایت تبیان
تهیه: مهدی رحمانی، تنظیم: نیلوفر یاقوتی

طرز ساخت عروسک هیولا با دستکش

با یک دستکش کاموایی کهنه که دیگر از آن استفاده نمی کنید، می توانید عروسک جذاب و بامزه ای برای خودتان درست کنید و به دوستانتان هم یاد بدهید...

ساخت زانوبند و دستکش ضربه گیر

سیال غیرنیوتنی، سیالی است که گرانروی آن با نیروی وارد بر آن تغییر می کند. سیال اتساع پذیر غیرنیوتنی سیالی است که با افزایش تنش مقاومت بیشتری نشان می دهد.در این پروژه، از مخلوط آرد نشاسته ذرت و آب به عنوان یک سیال اتساع غیرنیوتنی، برای ساخت دو وسیله....

عروسک با دستکش آشپزخانه

بچه های عزیز با این کاردستی ساده می توانیم یک عروسک زیبا درست کنیم...

...
نویسنده : فرومی بازدید : 57 تاريخ : شنبه 13 شهريور 1395 ساعت: 12:05

close
تبلیغات در اینترنت