آشنایی با گرافیک در سی شارپ، جلسه سوم

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

<a href='http://tebyan.niloblog.com/p/363/'>آشنایی</a> با گرافیک در سی شارپ، جلسه سوم


هدف کلی: مقدمه ای بر پروژه های پردازش تصویر
سرفصل های تئوری: باز کردن عکس، استفاده از منو

در این قسمت  قصد داریم ابتدا یک تصویر را بارگذاری کنیم، سپس با استفاده از دستورات گرافیکی و همچنین کلاس bitmap با تغییرات بر روی تصویر مقداری پردازش تصویر انجام دهیم و در آخر یک پازل تصویر درست کنیم. مهمترین متد جهت کار گرافیکی بر روی تصاویر که در این فصل زیاد استفاده می کنیم متد زیر است: 

آشنایی با گرافیک در سی شارپ، جلسه سوم

این متد ناحیه ترسیم ما را محدود به یک کلاس از نوعimage  که در بردارنده یک تصویر است می نماید و می توانیم در صورت ترسیم بر روی عکس، تصویر تغییر یافته را ذخیره نمائیم. بنابر این کافیست یک تصویر را در داخل مثلاً picture box لود کرده و با استفاده از همین متد بر روی image آن، با استفاده از دستورات گرافیکی این فصل تغییراتی را انجام دهیم. می خواهیم پس از لود کردن عکس بر روی picture box آن را با توجه به انتخاب رنگ مورد نظر شفاف کنیم یا پس زمینه را مخفی کنیم (به این کار transparent می گویند)
پس لازم است یک پروژه (مثلاً به نام colored layers) از نوع پروژه ویندوزی ایجاد کنیم. حال از جعبه ابزار یا همان tools کنترل های زیر را انتخاب کرده و بر روی فرم بکشید:

- ColorDIalog
- MenuStrip
- OpenFileDialog
- SaveFileDialog

بعد از اینکه یک فایل عکس را در برنامه لود کردید ممکن است بخواهید تغییراتی در آن ایجاد کرده و نتیجه را ذخیره کنید. در این شرایط  بهترین کنترل برای این کار save file dialog است. البته این کنترل اجازه می دهد یک نام و آدرس را برای ذخیره یک فایل در دیسک از کاربر دریافت کنید برای لود کردن یک تصویر لازم است از کنترلی به نام OpenFileDialog استفاده کنیم بنابراین قبل از استفاده از این کنترل توضیح کوتاهی می دهیم:

OpenFileDialog: (درصورتی که قبل از پازل گذاشته شود)
این کنترل به برنامه خود قابلیتی اضافه می کند که کاربر با جستجو در درایوهای کامپیوتر و انتخاب عکس مورد نظر عکس را داخل picture box قرار دهیم. برای اضافه کردن این قابلیت در برنامه لازم است از کنترل dialog ها استفاده کنیم. معمولاً در برنامه ها شرایطی وجود دارد که بخواهیم فایلی را انتخاب کنیم یا داده ای را از فایلی بخواهیم.

آشنایی با گرافیک در سی شارپ، جلسه سوم
آشنایی با گرافیک در سی شارپ، جلسه سوم

شما در برنامه هایی نظیر paint و word برای باز کردن و انتخاب فایلی یا ذخیره فایلی با چنین کنترل هایی روبه رو شده اید. این نوع کنترلها به صورت یک مجموعه استاندارد در ویندوز وجود دارد که برنامه نویسان می توانند از انها در برنامه های خود استفاده کنند. مثلا برای دسترسی به پنجره open باید از کلاس OpenFileDialog استفاده کرد .برای استفاده ازاین کنترل لازم است آن را با کشیدن برروی فرم به فرم خود اضافه نمایییم البته باید توجه داشته باشیدکه باکشیدن این کنترل چیزی برروی فرم ما اضافه نمی شود و همینطور کنترل هایی مانند:

آشنایی با گرافیک در سی شارپ، جلسه سوم


 
Colore Dialog:
ممکن است در مواقعی نیاز داشته باشید که به کاربر اجازه دهید رنگی را در برنامه انتخاب کند برای مثال ممکن است بخواهید از این رنگ در تنظیم پس زمینه فرم یا عکس استفاده کنید همانند مثالی که دراین برنامه برای شما می خواهیم بزنیم نیازبه این کنترل می باشد. 

آشنایی با گرافیک در سی شارپ، جلسه سوم

TrackBar:
این ابزار برای مشخص کردن میزان صدا یا روشنایی می تواند مورد استفاده قرار آشنایی با گرافیک در سی شارپ، جلسه سوم بگیرد.

Menustrip:
برای ساختار منویی یک برنامه می باشد همانند contex menu که در پروژه قبل دیدیم حال بر روی Menustrip کلیک کرده و آیتم های فایل و ویراش را همانند شکل ایجاد کرده و بر روی فایل کلیک کرده و سه زیر شاخه به نام باز کردن عکس، ذخیره عکس و خروج و برای قسمت ویرایش آن نیز دو زیر شاخه به نام های انتخاب رنگ و تصویر پیش فرض می سازیم: (با تنظیم ویژگی راست به چپ می توانید آن را مطابق با جریان داده فارسی تنظیم کنید)

آشنایی با گرافیک در سی شارپ، جلسه سوم

                 
شروع برنامه:
حال یک label را به وسط فرم کشیده و در قسمت خاصیت text آن متن " عکسی انتخاب نشده است " را تایپ می کنیم.

آشنایی با گرافیک در سی شارپ، جلسه سوم

سپس متغیری از نوع Image به صورت سراسری تعریف می کنیم و با تعریف یک تابع که ورودی یک عکس و یک رنگ و مقدار که جهت تغییرات رنگ transparent را بگیرد و پس از transparent عکس مورد نظر را برای ما برگرداند می نویسیم.
قبل از نوشتن بدنه تابع باید یک نکته را در مورد کشیدن اشکال گرافیکی در سی شارپ توضیح بدهیم. همانطور که در جلسات قبل دیدیم جهت کشیدن یک شکل گرافیکی ما از یک آبجکت از نوع pen استفاده کردیم و می توانستیم برای آن رنگ و پهنا تعیین کنیم.

SolidBrush:
 اگر بخواهیم سطحی را با یک رنگ بپوشانیم باید از قلمو استفاده کنیم. GDI+ دارای چندین قلمو است و ساده ترین قلمو که معمولاً استفاده می شود SolidBrush می باشد.

Hashbrush:
سطح دیگری از قلموها hashbrush است که یک ناحیه را با یک الگو پر می کند که در فضایی به نام Drawimg2D قرار دارد.

Linear Gradient  Brush:
و در صورتی که بخواهیم رنگ در امتداد مسیری در اطراف ناحیه ای که با رنگ پر می شود تنوع پیدا کند از این قلمو استفاده می کنیم. با استفاده از این قلمو می توانیم عکس را transparent نمائیم. و سپس تابع مورد نظر را می نویسیم:

آشنایی با گرافیک در سی شارپ، جلسه سوم

بخش پروژه های دانش آموزی تبیان، تهیه: محسن نصرتی تنظیم: نسرین صادقی

ساخت بازی پازل با#C، مقدماتی

در این هشت جلسه قصد داریم دانش آموز را بدون اینکه با پیچیدگی های سی شارپ درگیرنماییم به راحتی با استفاده از انگیزه بازی با کنترل ها و رویدادهای سی شارپ آشنا نماییم. در ادمه سعی بر این است که به بخشهایی از مفاهیم برنامه نویسی و کتابخانه های...

ساخت بازی پازل با#C، پیشرفته

در این چهار جلسه قصد داریم دانش آموز را با فراگیری مطالب قبلی به مباحث پیشرفته برنامه نویسی سی شارپ درگیر نماییم لذا در این بخش سعی بر این است مفاهیم را به صورت تخصصی تر توضیح دهیم و از مباحث شی گرایی در برنامه های خود استفاده نماییم....

آشنایی با گرافیک,آشنایی با گرافیک کامپیوتری,آشنایی با گرافیک کامپیوتر,آشنایی با گرافیک محیطی,آشنایی با گرافیک لپ تاپ,آشنایی با گرافیک تزئینی و محیطی,آشنایی با رشته گرافیک,آشنایی با کارت گرافیک,آشنایی با رشته گرافیک کامپیوتر,آشنایی با مکاتب گرافیک معاصر,...
نویسنده : فرومی بازدید : 17 تاريخ : سه شنبه 2 شهريور 1395 ساعت: 7:14

close
تبلیغات در اینترنت