طراحی ایستگاه اتوبوس با سقف متحرک

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

<a href='http://tebyan.niloblog.com/p/359/'>طراحی</a> ایستگاه اتوبوس با سقف متحرک

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: طراحی ایستگاه اتوبوس با سقف متحرک
نام ارائه دهنده/دهندگان: شانا بهاری- هدیه حق زاد-کیانا همایونی- معصومه بیات
زمینه و نوع پروژه: معماری
درجه سختی: دشوار
نام مدرسه: سرای دانش رسالت

چکیده

هدف دانش آموزان از ارایه این طرح در قدم اول بالا بردن استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی در سطح شهر بود. دانش آموزان در طراحی خود سعی کردند فضایی بسازند که مسقف بوده و در زمان بارش برف و باران و یا در فصول گرم (آفتاب شدید) مسافران بتوانند در آن تا رسیدن اتوبوس توقف کنند.

مقدمه

امروزه در سطح شهر ایستگاه های اتوبوس بیشتر از اینکه فضایی برای نشستن و انتظار برای اتوبس ها باشند، به تابلو و یا المانی تبدیل شده اند که اگر حتی به جای آن ها فقط یک تابلو می زدند همان کاربری و نقش را ایفا می کرد.
استفاده از وسایل نقلیه عمومی باعث کمتر شدن آلودگی هوا در درجه اول، کمتر شدن ترافیک، صرفه جویی در مصرف سوخت و بسیاری موارد دیگر می شود. هر چقدر بتوانیم وسایل نقلیه عمومی و تسهیلات مرتبط با آن را با آسایش بیشتر و مناسب تر طراحی کنیم استفاده از آن ها از جانب مردم بیشتر خواهد شد و در نتیجه مزایای بسیاری را به دنبال خواهد داشت.
در نتیجه علاوه بر خود وسیله نقلیه و تعبیه وسایل مناسب، لازم است امکاناتی که در جهت استفاده از آن ها برای مردم قرار می دهیم کاربری داشته باشند. یکی از همین موارد ایستگاه های اتوبوس است که در واقع بهتر است مکانی باشد جهت انتظار مسافر که در گرما و سرما در آسایش باشد و لازم نیست فضایی برای توقف طولانی مدت باشد اما دارا بودن شرایط مناسب برای توقف کوتاه مدت مسافر الزامی می باشد.

هدف دانش آموزان از ارایه این طرح در قدم اول بالا بردن استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی در سطح شهر بود. دانش آموزان در طراحی خود سعی کردند فضایی بسازند که مسقف بوده و در زمان بارش برف و باران و یا در فصول گرم (آفتاب شدید) مسافران بتوانند در آن تا رسیدن اتوبوس توقف کنند.

علاوه بر این سقف متحرکی برای اینکار تعبیه شده است که علاوه بر مسقف کردن دیواره ها در زمان بسته شدن می تواند نقش دیواره را نیز ایفا کند تا در زمان سرما و یا گرما ایستگاه بتواند فضایی با دمای مناسب داشته باشد.
طراحی پله های متحرک و سقف متحرک برای کار در واقع هدفی در جهت رسیدن به فضایی سازگار با شرایط محیطی است که در تمامی زمان های سال قابل استفاده باشد زیرا در بسیاری از مواقع لازم نیست که ایستگاه یک فضای کاملا بسته باشد.

طراحی ایستگاه اتوبوس با سقف متحرک

دانش آموزان برای ساخت ماکت ایستگاه ابتدا به بررسی معایب و مزایای ایستگاه های اتوبوسی پرداختند که در سطح شهر ساخته می شود. فضا به صورت نیکره ای طراحی شده است که در حالت بسته نیمکره بوده و در غیر این صورت دو یک چهارم کره بر روی یک دیگر می لغزد که یکی سقف و دیگری دیواره ایستگاه را تشکیل می دهد.
بدین صورت که به وسیله موتوری الکتریکی سقف بر روی دیواره می لغزد و جابه جا می شود و به فراخور نیاز می تواند یک فضای باز و یا بسته باشد. پله هایی که در زمانی که ایستگاه مورد استفاده قرار می گیرد از پایه هایی که در زیر قرار دارد بیرون زده است و در سایر موارد در زیر پایه های ایستگاه جمع می شود.

مهارت های کسب شده

1. آشنایی با اصول معماری ایرانی اسلامی
2. بررسی ایستگاه های اتوبوس
3. طراحی ماکت با چوب پنبه
بخش پروژه های دانش آموزی سایت تبیان
تهیه: مهدی رحمانی،تنظیم:نیلوفر یاقوتی

سفارش های رانندۀ نمونه اتوبوس

احمد راننده اتوبوس شهری است.او از همان کودکی دوست داشت شغل پدرش را دنبال کند. و همین طور هم شد. بعد از مدتی به استخدام شرکت واحد در آمد و شد راننده ی اتوبوس. حالا 2 دختر دارد.

پسرک تنها در اتوبوس

اتوبوس که می‏رسد، من و جواد می‏پریم بالا و می‏نشینیم روی صندلی. پنجره را باز می‏کنم. هوا خیلی گرم است و ما هم گرسنه هستیم. جواد می‏گوید: «مسعود، صندلی جلویی را نگاه کن!» نگاه که می‏کنم، پسر بچه‏ای حدود چهار- پنج ساله را می‏بینم که در حال گاز زدن سیب است.

اتوبوس سواری

مردی سوار اتوبوس دو طبقه می شود....

طراحی ایستگاه اتوبوس,طراحی ایستگاه اتوبوس مدرن,طراحی ایستگاه اتوبوس در معماری,طراحي ايستگاه اتوبوس,طراحی ایستگاه اتوبوس معماری,راهنمای طراحی ایستگاه اتوبوس,ضوابط طراحی ایستگاه اتوبوس,استانداردهای طراحی ایستگاه اتوبوس,اصول طراحی ایستگاه اتوبوس,اسکیس طراحی ایستگاه اتوبوس,...
نویسنده : فرومی بازدید : 27 تاريخ : دوشنبه 1 شهريور 1395 ساعت: 4:14

close
تبلیغات در اینترنت