گلدان مغذی گیاه ساخته شده از مواد بازیافتی

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

<a href='http://tebyan.niloblog.com/p/333'>گلدان</a> مغذي گياه ساخته شده از مواد بازيافتي

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.


نام ایده: گلدان مغذی گیاه ساخته شده از مواد بازیافتی و دوستدار محیط زیست
نام ارائه دهنده/دهندگان: نوشین شریفی
زمینه و نوع پروژه: شیمی و کشاورزی
درجه سختی: متوسط
نام مدرسه: مجتمع آموزشی صبا

چکیده

هدف از پژوهش حاضر ساخت گلدانی از کامپوزیت است که چسب کازئینی حاصل از شیرهای دورریز و یا چسب نشاسته ای حاصل از پوست سیب زمینی، ماده زمینه آن بوده و جزء افزودنی کاغذهای بازیافتی است. آن ها بعد از ساخت گلدان با بررسی و مقایسه رشد گیاه گندم در هریک از این دونوع گلدان کامپوزیتی، محصول بهینه را انتخاب کردند.

مقدمه

امروزه مواد غذایی زیادی به عنوان مواد دورریز یا زباله توسط بشر دفع می شود که اگر به شکل صحیح دفع شود و یا مورد بازیافت قرار گیرد علاوه بر محافظت محیط زیست از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. چنان چه بیشتر این دورریزها قبل فاسد شدن و در شرایط درست و به موقع بازیافت شوند، می توانند به موادی گران بها و قابل نگهداری برای مدت طولانی تبدیل شوند.

می دانیم شیر ماده غذایی ارزشنمدی است و هر روزه مقادیر زیادی از آن هم به صورت مستقیم و هم به صورت فرآورده های لبنی مختلف تولید شده و مورد مصرف قرار می گیرد. ولی مدت نگهداری این ماده، محدود است.

لذا هر روزه مقادیر زیادی شیر به شکل غیر قابل استفاده دورریز می شود. یکی دیگر از این مواد دورریز پوست میوه و سبزیجات و صیفی جات است که به عنوان زباله تر و البته بسیار فساد پذیر دفع می شود.

در این پژوهش با توجه به اهمیت بازیافت دانش آموزان از شیرهایی که تاریخ مصرف آن ها گذشته است و نیز پوست دورریز سیب زمینی که بخش عظیمی از زباله های کارخانجات مواد غذایی و کنسرو سازی و رستوران ها و منازل است را در ساخت یک کامپوزیت به کار برده و به کمک کاغذهای باطله گلدانی از این کامپوزیت ساخته می شود که نه تنها یک محصول بازیافتی دوستدار محیط زیست است بلکه گیاه با تغذیه از مواد غذایی موجود در ساختار این کامپوزیت می تواند نیازهای غذایی خود را برطرف کند.

 در این پروژه دانش آموزان ابتدا در مرحله اول: یک چسب کازیینی (حاصل از شیر) و یک نوع چسب نشاسته ای حاصل از پوست سیب زمینی را ساختند و به عنوان بخش زمینه کامپوزیت از آن استفاده کردند و البته در هر دو نمونه کامپوزیت ماده تقویت کننده را کاغذهای باطله در نظر گرفتند.

 از دو نمونه کمپوزیت با روش قالب گیری گلدان ساختند در مرحله دوم تعداد مساوی جوانه های گندم را در سه گلدان

 1) کامپوزیتی حاصل از چسب کازیینی

 2) کامپوزتی حاصل از چسب نشاسته ای

 3) گلدان معمولی (شاهد)

در شرایط یکسان کشت کردند و  رشد و نمو گیاه گندم را در این سه گلدان مقایسه نمودند. نتایج به دست آمده نشان داد که استفاده از این نوع کامپوزیت به چه صورت در رشد گیاه موثر بوده است و ساخت این نوع گلدان کامپوزیتی ایده ای جالب در بازیافت زباله تر و البته کاربرد آن در کشاورزی است.

گلدان مغذي گياه ساخته شده از مواد بازيافتي

مهارت های کسب شده
1. ساخت چند سازه (کامپوزیت)
2. طراحی آزمایش و شناخت متغیر های مستقل و وابسته
3. مشاهده دقیق و ثبت نتایج به صورت کیفی و کمی

بخش پروژه های دانش آموزی سایت تبیان

تهیه: مهدی رحمانی، تنظیم:نیلوفر یاقوتی

نگاهی به “سه گلدان”

احمدرضا احمدی، شاعر و نویسنده ی نام آشنا این بار از گلدان ها خواسته تا او را در نوشتن کتابی برای بچه های میهن کمک کنند. گلدان ها عبارتند از: لادن، نرگس، شمعدانی.

گلدان های بتنی بسازیم

در ساخت این گلدان ها به شما نشان خواهم داد که چگونه برای گل و گیاهانتان با طرح های مختلف گلدان هایی از جنس بتن بسازید. این کار بسیار برای شما آسان می باشد و البته خیلی هم زمان نمی برد. ...

پایه های زیبا برای گلدان های زیبا

به منظور نمایش بهتر گلدان ها و گلهایی که شاید آنها را نیز خود ساخته باشیم من تصمیم گرفتم تا برایشان یک پایه یا چیزی شبیه میز زیر گلدان بسازم و علاقه دارم تا انها را با طرح های مختلفی تزیین کنم. یک راه ساخت آنها این است که خودتان ...

...
نویسنده : فرومی بازدید : 24 تاريخ : شنبه 23 مرداد 1395 ساعت: 4:33

close
تبلیغات در اینترنت