آشنایی با روش کار لامپ های کم مصرف

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

آشنايي با روش کار لامپ هاي کم مصرف

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.


نام ایده: آشنایی با روش کار لامپ های کم مصرف 
نام ارائه دهنده/دهندگان: عسل بشیری، شادی عسگری 
 زمینه و نوع پروژه: علوم فیزیکی 
درجه سختی: متوسط
نام مدرسه: فرزانگان 6


چکیده

هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر بررسی آشنایی با لامپ های کم مصرف و روش کار آن ها بود.

 مقدمه

یک لامپ کم مصرف یا با نامی دیگر لامپ فلورسنت فشرده یک نوع لامپ ازخانواده لامپ های فلورسنت می باشد. خیلی از لامپ های کم مصرف برای جایگزینی با لامپ های رشته ای و پر مصرف طراحی شده اند و قابلیت بسته شدن به خیلی از سرپیچ های فعلی که برای لامپ های معمولی استفاده می شوند را دارند.

در مقایسه با لامپ های معمولی، این لامپ ها تقریباً همان نور را تولید می کنند اما مصرف برق بسیار کمتر و عمر طولانی تری دارند ولی قیمت شان بالاتر از لامپ های معمولی است. 

در ایالات متحده آمریکا، یک لامپ کم مصرف در مقایسه با یک لامپ معمولی و در طول عمر یک لامپ، بیشتر از 30 دلار در هزینه برق صرفه جویی می کند و 2000 برابر در تولید گازهای گلخانه ای صرفه جویی می کند.

لامپ های کم مصرف یا همان فلورسنت فشرده یک نوع از جدیدترین لامپ ها هستند که نسبت به لامپ های قدیمی نوردهی بیشتری و مصرف انرژی کمتری دارند.

در این لامپ ها پدیده فسفرسانس و فلورسانس اتفاق می افتند.این پدیده به این صورت است که با تابش نور و جذب انرژی فوتون الکترون های بخار جیوه داخل شیشه برانگیخته می شوند و از تراز پایه به تراز برانگیخته می روند.

پس از مدت زمان کوتاهی با تابش پرتوی فرابنفش الکترون ها انرژی خود را از دست می دهند و به تراز پایه بر می گردند.فسفر موجود در سطح داخلی شیشه نور ماورای بنفش تابیده شده از اتم های جیوه را جذب کرده و به صورت نور مرئی تابش می کند.
 
در صورت شکستن لامپ های فلورسنت گاز بخار جیوه از آن خارج می شود و در نتیجه باعث اثرات زیان باری از جمله ضعف و بی حالی و خستگی زود رس می شوند. برای جمع کردن قطعات شکسته لامپ باید با احتیاط عمل کرد و به هیچ عنوان بخار جیوه را تنفس نکرد.


هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر بررسی آشنایی با لامپ های کم مصرف و روش کار آن ها بود. آن ها با جستجو در منابع اطلاعاتی و سایت های اینترنتی اطلاعات مورد نیاز را کسب کردند. روش پژوهش دانش آموزان از نوع پژوهش های میدانی و مطالعات کتابخانه ای بود.

آشنايي با روش کار لامپ هاي کم مصرف

مهارت های کسب شده
1. چگونگی تفکر طراحی
2. چگونی پژوهش و استخراج مطالب
3. آشنایی با استاندارهای طراحی و نحوه ارائه ایده در گام های اولیه و نهایی
4. آشنایی با روش های ایده یابی
5. آشنایی با نگارش مقاله

بخش مرکز یادگیری سایت تبیان

تهیه: مهدی رحمانی، تنظیم: نیلوفر یاقوتی

چرا لامپ کم مصرف چشمک می زند ؟

اگر لحظه روشن شدن لامپ کم مصرف دقت کنید ، می بینید که لامپ کم مصرف چند لحظه دیرتر از زدن کلید روشن می شود این یعنی تا رسیدن به ولتاژی مناسب و تحریک الکترون های داخل لامپ کمی زمان صرف می شود

مدارهاي ساده با چند لامپ موازي

مي‌توان دو لامپ را طوري به باتري وصل كرد كه ولتاژ دو سر لامپ ها يكسان باشد. در اين حالت، دو لامپ اصطلاحاً موازي بسته شده اند ...

لامپ التهابی

یکی از وسائل بسیار پر کار برد در زندگی و همچنین ساخت انواع پروژه ها، لامپ ها می باشند. رایج ترین نوع لامپ در ایران لامپ التهابی می باشد...

آشنایی با روش طراحی آزمایشات تاگوچی,آشنایی با روش تحقیق,آشنایی با روش های آماری چند متغیره,آشنایی با روش تحلیل محتوا,آشنایی با روش های مدرن تبلیغات,آشنایی با روش مونته سوری,آشنایی با روش های گزارش نویسی,آشنایی با روش های گزارش دهی,آشنایی با روشهای نفوذ و هک,آشنايي با روش طراحي آزمايشات تاگوچي,...
نویسنده : فرومی بازدید : 17 تاريخ : چهارشنبه 20 مرداد 1395 ساعت: 6:21

close
تبلیغات در اینترنت