تصفیه آب، دستاورد برتر دوره اول روشنگران

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

تصفیه آب، دستاورد برتر دوره اول

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید.
در این دوره از جشنواره تعداد 105 گروه به عنوان گروه های برتر در بخش هایسمینارهای علمی، مسابقات و غرفه های نمایشگاهی به عنوان گروه های برتر برگزیده و معرفی شدند.
 بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.
 
مقطع: دوره اول متوسطه
موضوع: تصفیه آب قابل حمل
نام مدرسه: روشنگران
نام استاد: آقای امیر اسدزاده
دانش آموزان: رومینا جراحی، ملیکا میر عبداله یانی


چکیده:
مروری کوتاه بر تاریخچه تصفیه آب، تصفیه آب برای بشر دارای سابقه ای بسیار طولانی و قدیمی است. مورخین بر این عقیده اند که تاریخ تصفیه آب به حدود دو هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد. این مراحل تصفیه ای شامل جوشاندن و صاف کردن آب بوده است. وسایل اولیه تصفیه آب در منازل افراد مورد استفاد قرار می گرفت و تا حدود قرن اول میلادی هیچ نشانه ای دال بر وجود عملیات تصفیه ای بر روی آب مصرفی جامعه وجود نداشت. نکته ای که مسلم است این است که عملیات تصفیه آب در قرون وسطی دچار رکود گردید و مجددا ً در قرن هیجدهم مورد توجه قرار گرفت.


شهر پیزلی در اسکاتلند به عنوان اولین شهری که آب مصرفی آن مورد تصفیه قرار گرفت، شهرت دارد. سیستم تصفیه آب متشکل از عملیات ته نشین سازی بود که متعاقب آن فیلتراسیون انجام می شد. این سیستم تصفیه در سال 1804 میلادی آغاز به کارکرد. به تدریج در اروپا این سیستم متداول گردید و تا پایان قرن نوزدهم بیشتر منابع عمده آب شهری فیلتر می شد که این فیلتر ها از نوع ماسه ای کند بود.

تصفیه آب، دستاورد برتر دوره اول


توسعه عملیات تصفیه آب در امریکا پس از اروپا صورت گرفت. از اواسط قرن نوزدهم فیلتراسیون برای بهبود کیفیت ظاهری آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گرفت . یکی از مزایای شناخته نشده آن عبارت بود از حذف میکروارگانیسم هایی که شامل عوامل بیماری زا نیز می شد و هم چنین موجب گواراتر شدن آب می گردید. در انتهای قرن، فیلتراسیون به عنوان عامل اصلی جلوگیری از بیماری هایی با منشاء آبی به حساب می آمدند. پذیرش تئوری میکروبی درباره انتقال بیماری ها منجر به انجام عملیات گندزدایی بر روی منابع آب مصرفی جامعه گردید. اولین واحدی که به طور دائم آب را کلرینه می کرد، در سال 1902 در بلژیک راه اندازی شد. انسان های اولیه از طریق حواس فیزیکی نظیر بینایی و چشایی و بویایی کیفیت آب را می سنجیدند.

تاریخچه تصفیه آب
تمدن های قدیمی همواره در مجاورت منابع آب شکل گرفته اند. با این که مقدار آب موجود و قابل استفاده دغدغه اصلی نیاکان ما بوده است، اما تعریف درست و جامعی از کیفیت آب وجود نداشته است.
با این وجود منابع تاریخی بسیاری حکایت از تلاش انسان های عصر گذشته برای تصفیه آب و زدودن ذرات معلق و طعم و بو از آن دارد. اما قرن ها طول کشید که انسان ها به این نتیجه دست یافتند که حواس بینایی، بویایی و چشایی نمی توانند تنها ملاک های تشخیص کیفیت آب باشند.
آب در شهرها به مصارف مختلفی می رسد که آن ها را می توان به شرح ذیل تقسیم بندی کرد:
-  مصرف خانگی
- مصرف عمومی
- مصرف تجاری و صنعتی
- مصرف آب در فضای سبز
- مصرف آب در آتش نشانی 
- تلفات آب


عوامل موثر بر مصرف آب شهری
1. شرایط اقلیمی
2. وضعیت فرهنگی و اقتصادی مردم
3. نوع جامعه
4. فشار آب
5. قیمت آب
6. نیاز به صرفه جویی
7. مدیریت سیستم آبرسانی


ویژگی های فیزیکی آب آشامیدنی
الف) جامدات معلق
ب) کدورت
ج) رنگ
د) طعم و بو
و) دما

برای مشاهده مجموعه فایل های ضمیمه اینجا کلیک کنید. 

بخش پژوهش های دانش آموزری تبیان، تهیه و تنظیم: نسرین صادقی

انیمیشن ها و نوجوانان، دستاورد برتر دوره اول

امروزه به دلیل تولید شدن انمیشن های گوناگون، نوجوانان انیمشن های مختلفی را می توانند برای انیمیشن مورد علاقه ی خود انتخاب کنند؛ ولی این انیمیشن ها می توانند تاثیراتی روی آنها داشته باشند....

ساخت ذره بین آبی

هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر ساخت ذره بین به وسیله وسایل ابتدایی بود، آن ها همچنین یک قطره چکان ساختند تا به وسیله آن بتوانند یک قطره آب جهت ساخت ذره بین بر روی کاور شیشه ای بریزند....

تکنیک های تبلیغات، دستاورد برتر دوره اول اسلام

هدف از این تحقیق بررسی کارکرد تکنیک های عملیات روانی در حوزه خبر در سه فرایند ذهنی اثرگذاری، گستردگی و مدت اثر تبلیغ می باشد....

...
نویسنده : فرومی بازدید : 21 تاريخ : شنبه 9 مرداد 1395 ساعت: 3:24

close
تبلیغات در اینترنت